Planowanie nauki języka | Dlaczego warto?

planner językowy
   Byłeś kiedyś w sytuacji, kiedy twoja nauka języka obcego nie przynosiła pożądanych rezultatów i ciężko Ci było ją zorganizować? Odpowiedzią na twoje problemy może być PLANOWANIE. Aby przekonać się, dlaczego warto i jakich błędów nie popełniać podczas planowania przeczytaj artykuł poniżej.

Dlaczego warto planować naukę języka?

Jeśli jeszcze nigdy nie planowałeś nauki lub masz do tego mieszane uczucia, czytaj dalej. Spróbuję pokazać Ci zalety i korzyści wynikające z planowania swojej nauki języka. Sama planuję swoją naukę języka mniej więcej od 3 lat. Wcześniej był to rok chaosu i niewidocznych postępów, a przed tym nauka języka na okrągło do matury, ale też tryb życia był trochę inny i wszystko kręciło się wokół nauki.

Po pierwsze coś, co daje nam planowanie, czyli porządek i koniec z chaosem. Dla mnie jest to bardzo ważne. Nie zastanawiam się co akurat, będę się uczyć, mam przygotowane materiały i śledzę aktualną naukę oraz co mam do dokończenia. Staram się na każdy tydzień przygotować sobie zestaw do uczenia się, używam tego, czego akurat, potrzebuję do codziennej nauki języka. Plany robię zazwyczaj na każdy tydzień, dodatkowo spisuje, jakie mam książki do zrobienia czy magazyny do czytania, śledzę postępy i jak jestem zmęczona jakąś metodą nauki to po prostu, korzystam z innych materiałów.

Dobry plan to łatwiejsza droga do naszego celu językowego. Możemy rozpisać całą drogę na mniejsze elementy i zaplanować każdy krok, tak aby dzięki mniejszym zadaniom przybliżać się do naszego celu głównego, jaki chcemy osiągnąć ze swoim językiem obcym.

Przeglądając swój dzień, możemy znaleźć czas na naukę i zaplanować czasowo co chcemy się uczyć. Mając stały harmonogram tygodnia, łatwiej będzie nam się uczyć o stałych porach. Dzięki temu możemy wyrobić sobie nawyk nauki języka.

Planowanie pozwala nam śledzić efekty naszych działań i wkroczyć w odpowiednim momencie, kiedy coś nam nie idzie. Zauważymy, kiedy mamy za dużo obowiązków lub niektóre zadania na naszej liście nam nie wychodzą i mamy problem z ich wykonaniem.
planowanie nauki

Jakich błędów uniknąć przy planowaniu nauki?

Oprócz zalet bardzo ważnym aspektem jest, jakich błędów nie popełniać przy planowaniu. Zacznijmy od tego, że nie możemy planować każdej minuty i sekundy. To się po prostu nie sprawdzi. Najlepiej zaplanować od 60-80% swojego czasu. Jednakowo w naszych planach oprócz obowiązków, pracy czy nauki powinien znaleźć się czas wolny, na odpoczynek czy hobby.

Problem pojawia się również wtedy, kiedy planujemy i planujemy, a działań nie widać, bo zatrzymujemy się tylko na tym pierwszym. Jeśli chcemy zobaczyć efekty, musimy zacząć działać i tyle. Nikt za nas się nie nauczy czy nie każe nam się zebrać do nauki. Trzeba znaleźć złoty środek w planowaniu i wcielaniu tych planów w życie. Plan nie musi być idealny ważne, żeby działał.

Coś, czego planowanie nie ma w swoich założeniach, czyli utrudnianie nam życia. Plany mają nam pomóc, nakierować nas, pomóc się zorganizować, a nie ograniczać czy narzucać nierealne założenia. Planujcie realnie i w sposób dostosowany do Was, waszego czasu i trybu życia, a nie do innych osób.
planowanie nauki
planowanie nauki

Planner językowy. Zaplanuj swoją naukę języka.

I oto mała pomoc w tym, jak zacząć planowanie i jak to robić, czyli Planner językowy. Zaplanuj swoją naukę języka. Planner do druku stworzony przeze mnie po to, aby ułatwić organizację nauki języka. Planner zawiera wiele przydatnych szablonów, do organizacji różnych perspektyw, swojego słownictwa czy zagadnień gramatycznych. Możemy w nim zapisywać postępy, rzeczy, z którymi mamy problem podczas nauki czy nowe słówka w różnych ujęciach. Co więcej, czyli 12 punktów jak zaplanować swoją naukę, odnoszących się do kart plannera. Sprawdź planner w sklepie i wspomóż swoją naukę języka. Więcej informacji TUTAJ, zapraszam również na mojego Instagrama.

Spróbuj zaplanować swoją naukę języka i sprawdź, czy twoja nauka stanie się bardziej zorganizowana ;).

Możesz również polubić