Nauka języka obcego. Dlaczego warto? | 5 powodów
Czytając ten tekst być może, zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody językowej lub chcesz jeszcze lepiej wykorzystać zalety, jakie daje Ci znajomość języka obcego. Trafiłam? Korzyści z nauki jest sporo. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od konkretnego języka. W tym tekście chcę zaprezentować Ci 5 według mnie najważniejszych powodów, dla których warto podjąć się nauki języka obcego.
W WOLNYM CZASIE UCZĘ SIĘ JĘZYKA
Nauka języka jako forma odpoczynku i miłego spędzenia czasu? Dlaczego nie? 😉 Nauka pewnie dla większości z nas kojarzy się z mało przyjemnym szkolnym obowiązkiem. W moim przypadku było tak samo do momentu, aż zaczęłam samodzielną naukę czegoś, co stało się moją pasją i teraz mogę o tym pisać. Chodzi o naukę języka, a dokładnie języka hiszpańskiego, ale to opowiem w innym czasie.
Dlaczego nie ma nic lepszego niż nauka tego, co lubimy?
Kiedy robimy coś dla przyjemności, nie czujemy przymusu nauki, bo stopnie, bo egzamin, bo tak trzeba… tylko staje się to w pewnym stopniu naszą pasją i hobby. Nawet nie zauważamy, kiedy przyswajamy nową umiejętność. Przychodzi nam to w większości przypadków dużo łatwiej i z trwalszym efektem, niż czynności, które robimy z obowiązku i są nam narzucone. Wiadomo, że cięższe momenty też są nieuniknione. Czasami nawet może złapać nas brak motywacji czy blokada. Naukę języka możemy potraktować, jako miłe urozmaicenie naszego czasu i nawet jako formę odpoczynku. Co nie zmienia faktu, że daje nam to więcej korzyści, niż moglibyśmy przypuszczać, o czym możesz przeczytać dalej.
PRACA I EDUKACJA
Znajomość języka obcego jest jedną z tych umiejętności, które z pewnością są cenione na rynku pracy przez pracodawców. Zazwyczaj nauka języka zajmuje trochę czasu, zanim osiągniemy wymagany poziom czy jest to średnio-zaawansowany czy nawet wyższy. Właśnie dlatego tak doceniane jest, kiedy już taką umiejętność posiadamy. Możemy wtedy w pracy zdobywać nowe kompetencje, których nauka nie będzie wymagać tak dużego nakładu czasu, jak nauka języka obcego. Ze znajomością języka wiąże się nie tylko wiele ofert zatrudnienia, ale i również zasięg, gdzie możemy pracować. Praca za granicą? Wyjazdy zagraniczne i delegacje? Dlaczego nie?
Również w kontekście studiów i edukacji języki obce dają nam szansę na uczenie się poza granicami, na zagranicznych uczelniach i na poznawanie nowych ludzi. Pozwala to nam praktykować język w dobrych do tego warunkach i umożliwia poszerzanie naszych zdolności i horyzontów.
PODRÓŻ PEŁNA PRZYGÓD
Z nauką języka obcego oprócz poznawania zasad gramatycznych i nowego słownictwa zazwyczaj wiąże się poznawanie kultury danego kraju (krajów). Nabywamy nową wiedzę, poznajemy nowe zwyczaje i tradycje. Być może zainspiruje nas lokalna kuchnia lub zafascynuje dany region i zapragniemy odwiedzić go w przyszłości. Kto wie?
To właśnie podróże mogą być miłym efektem naszej nauki języka obcego. Przychodzi moment, kiedy pragniemy spróbować naszych sił w rozmowie z native speakerami lub chcemy pojechać i usłyszeć język, którego się uczymy na żywo, wczuć się w klimat i próbować swoich sił w rozmowach z nowo poznanymi osobami. Znajomość języków obcych pozwala również łamać nam bariery językowe z ludźmi oddalonymi od nas o wiele kilometrów. Zdobywamy nowych przyjaciół podczas wycieczek, wyjazdów, wymian czy nawet przez ekran telefonu.
Również bez wychodzenia z domu mamy szansę ćwiczyć język obcy i poznawać nowe osoby za pośrednictwem takich aplikacji jak Tandem i Italki, zajęć czy korepetycji. Znajomość języka pozwala nam na poszerzenie naszych horyzontów… może nawet na zmianę perspektywy i podejścia do życia. Kto wie, co czeka Cię podczas tej podróży 😉
DBAMY O SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ
Badania pokazują, że nauka języka obcego poprawia zarówno nasze umiejętności umysłowe, jak i naszą pamięć. W przeprowadzanych badaniach dwujęzyczni uczniowie wykazywali lepsze skupienie i ignorowali rozpraszacze lepiej niż uczniowie, którzy posługiwali się tylko jednym językiem. Nauka drugiego języka rozwija nowe obszary w mózgu. Wzmacnia ona też naturalną umiejętność do skupiania się, ignorowania mniej istotnych rzeczy i skoncentrowania naszej uwagi na tym, co naprawdę ważne. Dodatkowo uczenie się języka obcego jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby podnieść inteligencję, zachować sprawny i bystry umysł oraz spowolnić proces starzenia się mózgu. Dlatego ucząc się języka, dbamy nie tylko o nasze kompetencje, rozwój, ale i o umysł.
ROZWÓJ A NAUKA JĘZYKA
Coraz częściej otaczają nas porady, posty w mediach społecznościowych czy artykuły na temat rozwoju osobistego. Dlaczego warto przykładać do niego wagę? Czym tak właściwie jest rozwój osobisty? Ciężko o jedną definicję, lecz jest to pewnego rodzaju proces, podczas którego dążymy do zmiany na lepsze w różnych obszarach naszego życia. Dokonywać tego możemy dzięki rozmaitym metodom, narzędziom czy informacjom. Dzięki niemu możemy lepiej siebie poznać i dążyć do odkrycia naszego potencjału. Można się rozpisywać na ten temat, ale to na inny dzień. Wracając do tematu: Jak mają się języki do tego całego rozwoju osobistego? Bez wątpienia nauka języka obcego jest to jeden ze sposobów, dzięki któremu się rozwijamy. Dodatkowo taki, który możesz zacząć od zaraz i nawet za darmo korzystając z dobrodziejstw internetu. Łączy się to bez wątpienia z wymienionymi wcześniej zaletami takimi jak lepsze perspektywy zawodowe, podróże, poznawanie nowych osób, czy poprawa sprawności umysłowej.
Czy nauka języków może nas czegoś nauczyć oprócz samego języka? Nietypowe pytanie, ale według mnie jak najbardziej! Ciężko nauczyć się języka bez utrzymania systematyczności, umiejętności planowania czasu na naukę czy wytrwałości, kiedy pojawiają się trudniejsze zagadnienia. Co za tym idzie oprócz samej znajomości języka, ćwiczymy też trwałość w naszych nawykach i rutynie uczenia się oraz niepoddawania w drodze do celu.
KILKA SŁÓW NA KONIEC
Nauka języka obcego daje nam wiele korzyści, w różnych obszarach naszego życia. Może zacząć się od zwykłego hobby, co później owocuje zdobyciem nowych kompetencji, poszerzeniem dostępnych dla nas ofert na rynku pracy, aż po kwestie takie jak poznanie nowych osób i podróże. Nauka języka również pozwala nam nie wypaść z ‘formy’ umysłowej.
Zalety mogą być dokładniej powiązane z tym, jakiego języka konkretnie się uczymy, czy ile ich uczymy, bądź znamy. Jedne języki będą bardziej popularne inne bardziej niszowe (co nie wpływa na ich znaczenie w morzu innych języków takich jak angielski czy niemiecki) w zależności od miejsca, gdzie mieszkamy czy, gdzie widzimy się w przyszłości. Mam nadzieję, że jeśli wahacie się, czy zacząć podróż językową po przeczytaniu artykułu znajdziecie w sobie odwagę do rozpoczęcia nauki nowego języka lub powrotu do nauki wcześniej już rozpoczętego.
Korzyści z nauki języków będą dla każdego indywidualne, musisz rozpocząć własną historię, aby się tego przekonać i doświadczyć 🙂
- https://www.randstad.pl/strefa-pracownika/rozwoj-zawodowy/rozwoj-osobisty-czyli-klucz-do-sukcesu-w-zyciu-zawodowym/
- https://mfiles.pl/pl/index.php/Rozw%C3%B3j_osobisty
- https://knowablemagazine.org/article/mind/2018/how-second-language-can-boost-brain
- https://www.whitbyschool.org/passionforlearning/learning-a-new-language-helps-brain-development