Jak skutecznie budować nawyki? Działanie małymi krokami
Myślisz o zmianie? Twoim corocznym postanowieniem jest zmiana nawyków na lepsze, ale nie udaje ci się tego zrealizować? Chcesz wprowadzić dobre przyzwyczajenia na stałe i stworzyć swoją rutynę? Sama wdrożyłam kilka nawyków i opowiem o tym, jak wcielić małe, codzienne czynności, które mają dużą moc na stałe! :)
„Najpierw sami tworzymy własne nawyki, potem nawyki tworzą nas.” – John Dryden
Czym są nawyki i dlaczego warto je budować?
Nawyk to czynność, którą regularnie powtarzamy, to nasze przyzwyczajenia i momenty dnia, które stają się dla nas automatyczne i nie zastanawiamy się nad nimi. Nasze nawyki kształtują nas i wbrew pozorom te małe czynności mają duży wpływ na nasze życie- zarówno może być on pozytywny, jak i negatywny. Negatywnym nawykiem może być np. przeglądanie social mediów przed snem może wpłynąć to źle na nasz sen. Czas, który spędzamy na scrollowaniu, można zamienić na wcześniejsze pójście spać czy czas na inną aktywność, która wyciszy nas przed snem. Pozytywne nawyki- czyli takie, które pomagają nam w drodze do wymarzonego celu i mają pozytywny wpływ na jakiś aspekt w naszym życiu np. nawyk nauki języka, nawyk codziennej aktywności fizycznej itp.
Mały nawyk duża moc?
Kiedy pierwszy raz pomyślisz o nawykach, może wydawać ci się, że przecież takie małe czynności nic nie wnoszą. Na przykład czytanie- ‘Jaki sens ma czytanie 5 stron dziennie, przecież będę czytać tę książkę dwa miesiące’. A teraz zastanów się, jaki sens będzie miało szukanie czasu na czytanie przez dwa miesiące, aby w końcu wygospodarować czas na lekturę.
Często nie zdajemy sobie sprawę z odkładania spraw na później, posługujemy się wymówkami typu ‘ zacznę, kiedy będę mieć więcej czasu’, 'kiedy w końcu skończę rzecz x’. Wymówkę znaleźć bardzo prosto a czas leci naprawdę szybko, bez budowania nawyku ciężko wykonywać daną czynność systematycznie, czasami trzeba zacząć od 5 minut dziennie, aby później przekształcić je w 30 minut czy godzinę.
Zacznij teraz małymi krokami, buduj przyzwyczajenia, wykonaj pierwszy
krok w kierunku marzeń. Chyba że zamierzasz czekać na lepszą okazję,
więcej czasu a może kolejny poniedziałek? W naszym życiu pełnym
obowiązków, pracy, nauki czy innych czynności zawsze znajdzie się coś do
zrobienia, co skłoni do odłożenia swoich celów, rzeczy do zrobienia na
później, dlatego nawyk to coś, co pomoże ci zacząć działać tu i teraz.
Ile dni buduje się nawyk?
Ile czasu potrzebujemy, aby nowa czynność stała się naszym nawykiem? Dawniej często spotykałam się ze stwierdzeniami, że 21 dni- tyle będzie potrzebne do wdrożenia nowego nawyku, jednak według ostatnich badań na utrwalenie nowego nawyku potrzebujemy średnio 66 dni. Czas zależy również od samego nawyku- jedne czynności są bardziej wymagające, jedne przyjdą nam łatwiej. Jest to również zależne od danej osoby, więc dokładny zakres dni jest dość indywidualny. Można założyć, że na stałe wdrożenie nawyku do swojej codzienności będziesz potrzebować od miesiąca do dwóch (na dany rok możesz wyznaczyć sobie jeden nowy nawyk na każdy miesiąc/każde dwa miesiące).
Zmiana, dzięki nawykom. Po co nam nawyki?
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, bo przecież nawyki są właśnie dla nas. Zastanów się nad aspektem życia, który chcesz poprawić czy zmienić, a następnie pomyśl jak na co dzień, możesz tego dokonać. Narzucony nawyk z góry czy wymyślony na siłę może nie działać dobrze i ciężko nam będzie go utrzymać. Ważne w tym wszystkim jest twoje DLACZEGO- twoja motywacja wewnętrzna do zmiany. Nawyki mogą pomagać nam w wielu aspektach życia, poznaj kilka propozycji poniżej:
15 propozycji:
- szklanka wody po przebudzeniu
- czas rano bez social mediów
- rozciąganie, ćwiczenia po obudzeniu
- codzienny czas na zewnątrz
- regularna aktywność fizyczna (ulubiona)
- spacery
- porcja warzyw do posiłku
- zapisywanie swoich myśli
- nauka języka obcego
- kurs (rozwijanie danej umiejętności)
- czytanie
- zajmowanie się swoimi pasjami
- medytacja
- planowanie dnia
- wstawanie o stałych porach
5 kroków do skutecznego budowania nawyków
Aby skutecznie zbudować nawyk, warto zrobić to małymi krokami i bez pośpiechu, oto kilka wskazówek, które ci w tym pomogą:
-
Podejdź do zmiany stopniowo, nie zmieniaj wszystkiego jednocześnie. Skup się na jednym nawyku na początek i dopiero po jego opanowaniu wcielaj kolejne. Jeśli chcesz wyeliminować złe nawyki i zamienić je na dobre również nie rób tego na ‘już’ i nie zakładaj, że od pierwszego dnia całkowicie uda ci się przestać jeść słodycze czy przeglądać media społecznościowe po obudzeniu.
- Ustal wyzwalacz, czyli połącz swój nawyk z czynnością, która jest stałym elementem twojego dnia, jak jedzenie śniadania, picie kawy, a nawet swój ulubiony serial. Wyznacz sobie cel np. ‘Po śniadaniu będę uczyć się języka [twój sposób]’; ‘Kiedy oglądnę odcinek swojego ulubionego serialu (leci codziennie o tej samej godzinie czy oglądasz go zazwyczaj o tej samej porze) zacznę swój trening/pojadę na siłownie/pójdę pobiegać’- Po [twoja codzienna czynność] zrobię [nawyk, który chcesz wdrożyć, konkretna czynność do wykonania].
- Nie rób wyjątków. Bardzo ważne w przypadku nawyków, czyli powtarzalność i systematyczne wykonywanie danej czynności, nie rób wyjątków, szczególnie na początku drogi kształtowania nawyku. Potrzebujesz ciągłości, aby utrzymać nawyk na dobre w swojej rutynie. Jeśli masz mniej czasu, gorszy dzień czy po prostu ci się nie chce- rób minimum. Przeczytaj jedną stronę książki, powtórz słówka, pobiegaj w miejscu itp.
- Sprecyzuj dokładnie swój nawyk. Zapisz, co chcesz osiągnąć. Postaraj się, aby był to jak najdokładniejszy opis. Zapisz, jaki wpływ będzie to mieć na twoje życie, co zmieni i dlaczego to robisz.
- Nie poddawaj się i pracuj nad swoim podejściem. Nie zawsze wszystko może iść idealnie według planu, może zdarzyć się gorszy dzień czy nawet pominięcie nawyku, ale nie rezygnuj! Nie trać swojego celu z pola widzenia i dąż do jego osiągnięcia małymi krokami. Pamiętaj, że robisz to dla siebie i przyniesie ci to korzyści w przyszłości.
“Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.” – Jim Ryun
Moc nawyków
Nawyki mają dużą moc, pamiętaj, nie jest to wyścig, aby robić więcej 'rozwojowych’ aktywności czy upodobnić swoje życie do obrazków z social mediów. Nawyki to realna zmiana, która ma ci służyć i pomóc w różnych aspektach życia. Zmiana może nie przyjść natychmiast, nie musisz wszystkiego robić idealnie, liczą się małe kroki, które codziennie wykonujesz, aby być lepszą wersją siebie, a nie kogoś innego, dlatego rób swoje i nie przejmuj się opiniami innych czy gorszymi momentami, które każdemu się zdarzają. Pamiętaj o swoim celu i zacznij działać już dziś bez szukania wymówek i odkładania zmiany na później :)
W ramach inspiracji jeśli jeszcze nie znasz, polecam – Pełna moc możliwości:
O organizacji dnia możesz poczytać też na blogu