Poznaj 5 sposobów na skuteczną naukę słownictwa
Nieodłącznym elementem na każdym etapie nauki języka jest nauka słownictwa. Jak sprawić, aby nauka słówek była efektywna i prosta, a poznane słownictwo zostało nam w głowie na dłużej? Poniżej prezentuję Ci 5 metod na skuteczną naukę słownictwa. Są to moje sprawdzone metody, dzięki którym ułatwisz sobie przyswajanie słówek 🙂
POMYSŁ 1 NA SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁOWNICTWA: FISZKI
Te niepozornie małe karteczki to świetna metoda nauki słownictwa. Uczymy się, powtarzając słówka po kolei, możemy wybrać dany temat do nauki lub wyznaczyć sobie ilość słówek do przerabiania na dany dzień. Fiszki, z których korzystam, pochodzą od Wydawnictwa Edgard, więc też na ich opisie będę się wzorować. Są one dwustronne, jedna strona to słówko i użycie go w zdaniu, a druga strona to tłumaczenie w obcym języku. Fiszki możecie znaleźć w różnych językach i na różnych poziomach. W opakowaniu znajduje się 600 karteczek i przegródki, które pomagają w procesie powtórki materiału. Mamy przegródkę dla słówek, które już umiemy, dla tych które powtarzamy i tych, które dopiero poznajemy. Do opakowania dołączony jest kod do programu, z którym możemy przećwiczyć słownictwo i wysłuchać nagrań. Nauka z fiszkami to jeden z moich ulubionych sposobów na skuteczną naukę słownictwa. Dzięki ich małemu rozmiarowi możemy uczyć się nie tylko w domu, ale także możemy zabrać słówka ze sobą, gdzie chcemy.
POMYSŁ 2 NA SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁOWNICTWA: CZYTANIE
Twoją pasją jest czytanie? A może lubisz spędzić popołudnie z książką czy poczytać do porannej kawy? Mam dla ciebie dobrą wiadomość, możesz połączyć swoją pasję z nauką języka obcego! Na rynku jest wiele książek, które możesz czytać w obcym języku, zarówno adaptacje, jak i oryginalne wersje oraz książki specjalnie przeznaczone do nauki, z ćwiczeniami i słowniczkiem. Największy wybór jest oczywiście do nauki angielskiego, ale i do hiszpańskiego czy włoskiego znajdziecie coś dla siebie. Tu również polecam pozycje od Wydawnictwa Edgard, w ich ofercie znajdziecie adaptacje, kryminały czy powieści.
POMYSŁ 3 NA SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁOWNICTWA: KSIĄŻKI
Na rynku dostaniecie również książki dedykowane nauce słownictwa. W wielu książkach również znajdziecie słówka i słowniczki np. seria Mów śmiało, czy Nie gryzie, ale teraz skupmy się na tych przeznaczonych do poznawania nowych słówek. Jakie książki wybrać, jeśli chcesz skutecznie uczyć się słownictwa?
Pozycja pierwsza: W tłumaczeniach. Słownictwo. Książka od wydawnictwa Preston Publishing i ich słynna seria w tłumaczeniach, tym razem ze wskazaniem na słówka. Aktualnie w ofercie znajdziecie książki do nauki hiszpańskiego, angielskiego, włoskiego, niemieckiego i francuskiego. Serię polecam! Słownictwo użyte w zdaniu, dzięki czemu łatwiej je zapamiętamy i znamy od razu kontekst, w jakim jest ono użyte. Masa słownictwa i dużo dodatkowych wskazówek na marginesach. Jeśli lubisz uczyć się, tłumacząc zdania, śmiało możesz sięgnąć po tę pozycję.
Propozycja numer dwa: Książki z ćwiczeniami od wydawnictwa Edgard: Nie gryzie. Słownictwo oraz nowość, która dopiero rozszerza się o kolejne tytuły, czyli seria Słowo do słowa. Ta nowa seria bardzo przypadła mi do gustu, wizualnie bardzo przejrzysta, małe mapy myśli, przydatne słownictwo i zadania do każdego tematu. Rozdziały są w miarę krótkie, dzięki czemu szybko przerabia mi się tę książkę, a właściwie już kończy 🙂 (część na poziomie B1 z angielskiego).
POMYSŁ 4 NA SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁOWNICTWA: WYJDŹ POZA KSIĄŻKI
Nie samymi książkami człowiek żyje. Owszem w wielu znajdziecie codzienne i potoczne słownictwo, ale warto też poszerzać swoją wiedzę z innych źródeł. Dobrym sposobem na poznawanie nowych słówek w kontekście będą wszelkiego rodzaju teksty. Wystarczy wyszukać artykuły na ciekawe dla was tematy czy czytać nawet codzienne wiadomości w języku obcym, aby poznać nowe słownictwo. Alternatywną będą też czasopisma i magazyny językowe np. od Colorfulmedia. Mamy tam wypisane słówka z danego artykułu, jednak bardziej ekonomiczną wersją będzie znaleźć materiały samodzielnie online.
POMYSŁ 5 NA SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁOWNICTWA: SOCIAL MEDIA
Zakładam, że w mediach społecznościowych każdy z nas spędza pewną część swojego dnia, więc dlaczego nie wykorzystać ich do nauki słownictwa. Opcja pierwsza, czyli zagraniczne konta i wyłapywanie nowych słówek na stories czy w postach, możemy, dzięki temu również osłuchać się z językiem. Opcja numer dwa, czyli konta, które uczą na Instagramie. Jest wiele wspaniałych kont, na których znajdziecie przydatne zestawienia słówek i zwrotów gotowych do użycia na co dzień. Codzienna nauka małymi krokami.
WYBIERZ SWOJĄ METODĘ
Najlepiej, jeśli przetestujesz i sprawdzisz, jakie metody najlepiej sprawdzają ci się w twojej nauce słownictwa. Dobrze nie ograniczać się do jednego źródła i korzystać zarówno z tych książkowych i naukowych, jak i tych codziennych, gdzie możemy spotkać bardziej naturalny i potoczny język. Pamiętaj, aby najlepiej uczyć się w kontekście. Wybrać materiały, które Ci to zapewniają, zapisywać słowo w zdaniu, w jakim było użyte czy tworzyć własne frazy i skojarzenia. Dzięki temu nie będziecie uczyć się słówek bez późniejszej możliwości ich zastosowania, a dodatkowo zostaną one w głowie na dłużej. Wpadnij na mojego Instagrama i podziel się swoimi sposobami na skuteczną naukę słownictwa.
5 powodów, dla których warto uczyć się języka